اخبار / دانشگاهی / رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد به اشتراک گذاری در Facebook به اشتراک گذاری در Google+ به اشتراک گذاری در Twitter کتاب هدیه دهید

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل‌زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ توسط مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام انتشار یافت، که از میان دانشگاه‌های ۵۷ کشور اسلامی، در مجموع ۴۹۹ دانشگاه از ۳۳ کشور اسلامی در این رتبه بندی حضور دارند.

<>فاضل زاده اظهار داشت: در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ۲۰۲۳، دانشگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که حداقل ۵۰۰ مدرک در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند.

<>وی ادامه داد: به دلیل اینکه بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در رتبه بندی‌های جهانی حضور ندارند، رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام می‌تواند علاوه بر مشخص کردن جایگاه هر دانشگاه در بین کشورهای اسلامی با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه‌ها براساس هر معیار، اساس هدف گذاری و سیاستگذاری دانشگاه‌ها قرار گیرد.

<>رئیس مؤسسه ISC گفت: رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام از سال ۲۰۱۸ توسط ISC انجام می‌گیرد که در نمودار ۱ روند حضور تعداد دانشگاه‌ها در این رتبه بندی قابل مشاهده است.

<>نمودار ۱: روند حضور تعداد دانشگاه‌ها در رتبه بندی جهان اسلام ISC

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>فاضل زاده افزود: ۱۰ دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی، از کشورهای عربستان، قطر، مالزی، پاکستان، لبنان، ایران و امارات متحده عربی هستند که کشور عربستان با ۴ دانشگاه و بقیه کشورها هر کدام با یک دانشگاه در میان ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام قرار گرفته اند.

<>جدول ۱: دانشگاه‌های برتر رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>

<>دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>

<>رئیس مؤسسه ISC در ادامه گفت: از میان دانشگاه‌های ۵۷ کشور اسلامی، در مجموع ۴۹۹ دانشگاه از ۳۳ کشور اسلامی شرایط حضور در این نظام رتبه بندی را داشته اند. بیشترین تعداد حضور دانشگاه‌ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و پاکستان است که به ترتیب ۱۲۲، ۸۰ و ۴۷ دانشگاه در این رتبه‌بندی دارند.

<>وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی در نمودار ۲ نشان داده شده است.

<>نمودار ۲: تعداد دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>دانشگاه‌های اول کشورهای اسلامی در جدول ۲ نشان داده شده است.

<>جدول ۲: دانشگاه‌های اول هر کشور در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>

<>دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>

<>فاضل زاده خاطرنشان کرد: تعداد ۸۰ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی حضور دارند. این در حالی است که در رتبه بندی سال گذشته ۷۴ دانشگاه از ایران حضور داشتند. در نمودار ۳ روند حضور دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی جهان اسلام ISC قابل مشاهده است.

<>نمودار ۳: روند حضور دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی جهان اسلام ISC

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>وی افزود: از میان دانشگاه‌های ایرانی حاضر در رتبه بندی، دانشگاه تهران در زمره ۱۰ دانشگاه برتر جهان اسلام قرار دارند و دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی مشهد دانشگاه‌های حائز رتبه زیر ۵۰ هستند.

<>در جدول ۳ تعداد و رتبه‌های دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ۲۰۲۳ نشان داده شده است. لازم به ذکر است دانشگاه‌هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی براساس حروف الفبا (به لاتین) مطابق با سامانه رتبه بندی ISC است.

<>جدول ۳: جایگاه دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>۱۰ دانشگاه برتر ایران در هر یک از معیارهای رتبه بندی اسلامی ISC در جدول ۴ نشان داده شده است.

<>جدول ۴: رتبه‌های برتر دانشگاه‌های ایران در هر یک از معیارهای رتبه بندی جهانی ISC

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>

<>روش شناسی رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳

<>

<>رئیس مؤسسه ISC گفت: در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ۲۰۲۳، دانشگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که حداقل ۵۰۰ مدرک در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۱۹ در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند.

<>وی افزود: اطلاعات این رتبه‌بندی از پایگاه‌های اطلاعاتی بین المللی نظیر USPTO، WoS، Incites گردآوری شده است.

<>مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام در معیارهای خود، مهم‌ترین مأموریت دانشگاه‌ها که عبارتند از: پژوهش (با وزن ۶۰ درصد)، نوآوری (با وزن ۱۵ درصد)، آموزش (با وزن ۱۰ درصد) و فعالیت‌های بین‌المللی (با وزن ۱۵ درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه‌های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

<>محاسبه تعداد مقالات سلب اعتبار شده (Retractions) دانشگاه‌ها با نمره منفی است که در شاخصی تحت عنوان اعتبار منفی (Neg Rep) آورده می‌شود. در جدول ۵ شاخص‌های مورد استفاده در این رتبه بندی نشان داده شده است.

<>جدول ۵: معیارها و شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC

<>رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC ۲۰۲۳ منتشر شد

<>نتایج کامل این رتبه بندی در وبگاه رتبه بندی‌های جهانی ISC به آدرس https://wur.isc.ac با نام ISC Islamic World University Rankings ۲۰۲۳ در دسترس است.


دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیه رشته ها
و مقاطع دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3


<>

تاریخ خبر چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲