اخبار / دانشگاهی / فرصت جدید ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی فراهم شد به اشتراک گذاری در Facebook به اشتراک گذاری در Google+ به اشتراک گذاری در Twitter کتاب هدیه دهید

فرصت جدید ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی فراهم شد

<>دکتر محمدمهدی نوروز شمسی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲ در روزهای ۴ تا ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱ انجام شد. پس از آن فرصت جدیدی برای داوطلبان در روزهای ۶ تا ۹ اسفند در نظر گرفته شد.

<>وی گفت: با توجه به درخواست داوطلبان، یک فرصت جدید برای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است و داوطلبان می‌توانند در روزهای ۱۵ و ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲ نسبت به ثبت نام و ویرایش اطلاعات اقدام کنند.

<>رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی اظهار داشت: آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲ در روزهای ۴ و ۵ خردادماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

<>به گزارش مهر، شرایط عمومی شرکت آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲

<>داوطلبین مجاز به شرکت در آزمون باید دارای شرایط عمومی زیر در تمام ادوار تحصیلی و مراحل شغلی باشند:

<>۱. برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر

<>۲. واجد کلیه شرایط عمومی متداول در آزمون‌های مختلف کشور

<>۳. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی

<>۴. پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران

<>۵. عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه‌های محارب و ملحد و هواداری از آنها

<>۶. نداشتن سو پیشینه کیفری

<>۷. عدم اشتهار به فساد اخلاقی

<>شرایط اختصاصی آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲:

<>۱. داشتن شرایط عمومی ورود به دوره آموزش عالی

<>۲. دارا بودن دانشنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی گروه پزشکی و مدارک بالاتر متناسب با رشته تحصیلی مورد تقاضا در رشته‌های امتحانی کارشناسی ارشد بر اساس مدارک مورد پذیرش هر رشته امتحانی مطابق جدول اعلام شده از یکی از دانشگاه‌های داخل یا خارج از کشور حسب تأیید وزارت بهداشت، یا وزارت علوم و یا گواهی مبنی بر فارغ التحصیل حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ توسط دانشگاه مربوطه برای دانشجویان سال آخر.

<>دانشجویان که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شوند مجاز به شرکت در این آزمون هستند و افرادی که بعد از تاریخ مذکور فارغ التحصیل شوند، مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

<>بر اساس اعلام دبیرخانه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، رشته‌های مربوط به حوزه سلامت دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند.

<>تبصره‌های این بخش در دفترچه راهنما درج شده است و لازم است داوطلبان تمامی دفترچه را مطالعه کنند.

<>۳. عدم اشتغال به تحصیل همزمان در دوره‌های کارشناسی ارشد و یا سایر مقاطع تحصیلی در همان دانشگاه و یا دانشگاه‌های دیگر و سایر مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی کشور (بر اساس آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب ۴۳ امین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی)

<>۴. بر اساس مصوبه هفتاد و هفتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد که از تحصیل محروم یا از ادامه تحصیل منصرف می‌شود، پس از تسویه حساب با دانشگاه محل تحصیل خود، با رعایت بندهای مربوطه اعلامی در دفترچه راهنما می‌تواند مجدداً در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت کند.

<>۵. بر اساس مصوبه هفدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت کلیه پذیرفته شدگان سنوات قبل که متقاضی ثبت نام و شرکت در این آزمون هستند، در صورت ثبت نام در دانشگاه پذیرفته شده، باید تا زمان قبولی در این آزمون، انصراف دهند. در صورتیکه دانشجویان این امر را رعایت نکنند، ضمن لغو قبولی، طبق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

<>۶. طبق رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۹۵۰ تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته هر سال می‌توانند در آزمون سال بعدی ثبت نام و شرکت کنند.

<>بنابراین پذیرفته شدگان سال ۱۴۰۱ و ماقبل که در حال حاضر به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل در دانشگاه (اعم از وزارت بهداشت، وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز و مؤسسات آموزشی) هستند، باید تا زمان قبولی در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ وزارت بهداشت، انصراف قطعی داده و گواهی انصراف خود را به دانشگاه پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ تحویل دهند. در صورتیکه دانشجویان این امر را رعایت نکنند، ضمن لغو قبولی، طبق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

<>۷. بر اساس مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی دانش آموختگان مقطع کار شناسی ارشد چنانچه در مقطع مذکور از آموزش رایگان برخوردار بوده و مجدداً با مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی خود متقاضی شرکت در رشته‌های این آزمون هستند، در صورت قبولی در رشته محل‌های رایگان این آزمون، ملزم به پرداخت شهریه هستند. در صورتیکه در مقطع کارشناسی ارشد قبلی، از آموزش رایگان برخوردار نبوده اند، در صورت پذیرش در رشته محلهای رایگان، ملزم به پرداخت شهریه نیستند.

<>در رشته‌هایی که جهت شرکت در آزمون مدرک تحصیلی مورد پذیرش کارشناسی ارشد اعلام شده، در صورت قبولی در رشته محل‌های رایگان، ملزم به پرداخت شهریه در رشته پذیرفته شده نیستند. توجه: داوطلبان حائز شرایط این بند، جهت اطلاع از میزان شهریه از مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت پیگیری کنند.

<>۸. وزارت بهداشت، به هیچ یک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطا نمی‌کند.

<>۹. شرایط پذیرش اتباع خارجی در دوره کارشناسی ارشد تابع آئین نامه‌های مربوطه است.

<>۱۰ بر اساس آئین نامه آموزشی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب چهل و سومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، تمام وقت است. بنابراین هرگونه اشتغالی غیر از تحصیل برای دانشجو ممنوع است.

<>داوطلبان شاغل، قبل از ثبت نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت و آن را نزد خود نگهدارند تا در صورت لزوم پس از قبولی به دانشگاه مربوطه ارائه کنند. کارکنان لازم است قبل از ثبت نام و شرکت در آزمون، در خصوص شرایط ادامه تحصیل و نحوه اعمال مدرک تحصیلی بالاتر، اطلاعات لازم را کسب و مجوزهای لازم را اخذ کنند.

<>۱۱. بر اساس مصوبات شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دارا بودن حداقل ۲ سال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی مورد پذیرش برای رشته تکنولوژی گردش خون، در بخش‌های بیمارستانی و بالینی جهت شرکت در آزمون مقطع کارشناسی ارشد برای کلیه داوطلبان متقاضی این رشته ضروری است و اگر این سابقه در بخش‌های بالینی بیمارستان خصوصی و یا مربوط به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در بخش‌های بالینی بیمارستان باشد قابل قبول است.

<>داوطلبان واجد شرایط استفاده از آییننامه استعداد درخشان، با توجه به لزوم سابقه خدمتی فوق الذکر (مطابق ضوابط اعلام شده)، بلافاصله پس از فراغت از تحصیل واجد شرایط انتخاب و تحصیل در این رشته نیستند.

<>واجدین شرایط حداقل تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ باید ۲ سال سابقه کار بالینی داشته باشند. هرگونه کسری خدمت بالینی از مدت ۲ سال اعلام شده قابل پذیرش نخواهد بود. سوابق خدمت در مراکز غیربالینی، یا با مدرک کاردانی و یا پست کاردانی مورد تأیید نیست. پس از پذیرش در آزمون، در صورت عدم ارائه ۲ سال کامل سوابق کار بالینی، قبولی داوطلب لغو می‌شود.

<>بر اساس رأی هشتاد و چهارمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی نیاز به ارائه ۲ سال سابقه کار بالینی در رشته‌های مجموعه پرستاری نیست.

<>۱۲. بر اساس شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت کسب حداقل ۳۰ از نمره کل آزمون (کتبی) با رعایت سایر شرایط و مقررات الزامی است.

<>۱۳. براساس مصوبه پنجمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، معدل مقطع کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد اعمال می‌شود. بر اساس مصوبات نوزدهمین جلسه نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سوابق تحصیلی مقطع قبلی (کارشناسی) با سهم ۲۰ درصد در نظر گرفته می‌شود.

<>لازم است داوطلبان معدل دوره کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) و دوره کاردانی برای کارشناسی ناپیوسته را در فرم ثبت نام درج کنند.

<>۱۴. طبق اعلام مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، دانش آموختگان مقطع کارشناسی با سهمیه بومی ومناطق محروم و متعهدین دارای سند محضری خاص، پس از اتمام تعهدات خود و یا یک و نیم برابر تعهد سپری شده مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد است.

<>۱۵. براساس ماده ۲۸ آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی هر گونه انتقال، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است. لذا پس از پذیرش، به هیچ عنوان رشته محل پذیرفته شده اعم از رشته، محل، رایگان، شهریه پرداز تغییر نخواهد یافت.

<>وضعیت وظیفه عمومی به تفصیل در دفترچه راهنما ذکر شده است و داوطلبان ملزم هستند که آن را مطالعه کرده و بر اساس آن در صورت واجد شرایط بودن اقدام کنند.

<>دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیه رشته های کارشناسی ارشد
و سایر مقاطع دانشگاه علوم پزشکی (وزارت بهداشت) و دیگر دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3

<>

تاریخ خبر یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱