اخبار / دانشگاهی / جذب محققان پسادکتری در حوزه تحقیقات کاربردی و علوم بنیادی به اشتراک گذاری در Facebook به اشتراک گذاری در Google+ به اشتراک گذاری در Twitter کتاب هدیه دهید

جذب محققان پسادکتری در حوزه تحقیقات کاربردی و علوم بنیادی

<>مهدی پاکزاد در گفتگو با خبرنگار مهر از ابلاغ آئین نامه جدید محققان پسادکتری به دانشگاه‌ها تا یک هفته آینده خبر داد و گفت: اجرای دوره‌های پسادکتری در حال حاضر در دانشگاه‌ها در حال برگزاری است اما به صورت گسترده نیست و بنا داریم به صورت سازماندهی شده آن را در سال ۱۴۰۲ پیگیری کنیم.

معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در آئین‌نامه جدید، جذب محققان پسادکتری در ۴ بخش صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: نوع اول پسادکتری در بخش علوم بنیادی و پژوهش‌های بنیادی است که خروجی آن دانشی، نگارش مقاله و ثبت اختراع است. در این بخش به حمایت حاکمیت نیاز داریم و قرار است ۹۰ درصد حقوق را شورای عالی عتف بپردازد و ۱۰ درصد آن را دانشگاه خواهد پرداخت.

پاکزاد ادامه داد: برای اینکه پسادکتری تأیید شود، دانشگاه به همراه استاد و دانشجو درخواستش را ارائه می‌دهد و در سامانه‌ای که به زودی اعلام خواهیم کرد، درخواست خود را ثبت می‌کند و در نهایت به محقق در یک سال حقوق پرداخت می‌شود.

وی افزود: نوع دوم، پسادکتری تحقیقات کاربردی است؛ در حال حاضر هیأت علمی هایی داریم که پروژه بیرونی با وزارت خانه‌های مختلف دارند و این عضو هیأت علمی می‌تواند به ازای هر پروژه بیرونی یک محقق پسادکتری جذب کند که در این شرایط ۵۰ درصد حقوق توسط شورای عتف و ۵۰ درصد توسط حمایت‌های مالی پروژه پرداخت می‌شود.

معاون دبیر کل شورای عالی عتف نوع سوم پسادکتری را پسادکتری دانش بنیان عنوان کرد و گفت: در این مدل، محقق در شرکت‌های دانش بنیان مشغول به کار می‌شود و تا ۴۰ درصد حقوق توسط دانشگاه و ۶۰ درصد توسط شرکت دانش بنیان پرداخت می‌شود. برای آن ۶۰ درصد با صندوق نوآوری شکوفایی صحبت کردیم و قرار شد در تأمین اعتبارات با ما همکاری کند.

<>پاکزاد تصریح کرد: نوع چهارم، پسادکتری صنعتی است و فرد بر روی پروژه‌های صنعتی کار می‌کند و برای این بخش فعلاً سهمیه حقوق در نظر نگرفته ایم مثل تسهیلات مالیاتی و....

وی افزود: بودجه اجرایی شدن این طرح، توسط صندوق شورای عالی عتف تأمین می‌شود و تا پایان امسال مشخص خواهد شد که سهمیه هر مدل پسادکتری چقدر خواهد بود.

معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌ها احتمالاً می‌توانند از طریق سامانه ساتع و یا سامانه صندوق نوآوری و شکوفایی از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اقدام به ثبت درخواست خود برای جذب محققین پسادکتری کنند.

پاکزاد تصریح کرد: قرار شده به هر محقق پسادکتری، حداقل ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه یک پرداخت کنیم؛ یعنی فردی که دکتری خود را طی کرده و استخدام هیأت علمی می‌شود همان ابتدا حقوقی به او پرداخت می‌شود. قرار شده ۸۰ درصد این حقوق را به پسادکتری پرداخت کنیم که فکر می‌کنم رقمی حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان می‌شود که البته دقیق نیست. همچنین محققان پسادکتری در طول دوره، از سوی دانشگاه بیمه خواهند شد.


<>دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیــه رشتــه های دکتری
و سایر مقاطع دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3

<>

تاریخ خبر سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱
  • سایت سنجش3 در چه زمینه هایی خدمات ارائه می دهد؟
    جواب: سایت سنجش3 کلیه مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل دکتری، ارشد، کارشناسی، کاردانی، کنکور و ... را در رشته های مختلف پوشش می دهد. همچنین در زمینه آزمون های استخدامی و دوره های آموزشی نیز خدمات گوناگون ارائه می دهد.