اخبار / دانشگاهی / ثبت‌نام آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران سال ۱۴۰۳ به اشتراک گذاری در Facebook به اشتراک گذاری در Google+ به اشتراک گذاری در Twitter کتاب هدیه دهید

ثبت‌نام آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران سال ۱۴۰۳

<>به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران سال ۱۴۰۳ در سایت سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور منتشر شد.

<>اهمیت ارائه صحیح خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره، و آثار آن در سلامت روانی و بهزیستی روانشناختی جامعه، ایجاب می کند که متخصصان رشته های روانشناسی و مشاوره افزون بر دانش تخصصی و صلاحیت های علمی، واجد ظرفیت های ناب اخلاقی و شایستگی های حرفه ای باشند. بنابراین متقاضیان فعالیت در این رشته ها، در کنار مدارج علمی که از دانشگاه های معتبر کسب کرده اند، نیاز به احراز صلاحیت حرفه ای دارند.

<>سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به استناد قانون تشکیل سازمان که در مورخ ۱۳۸۲/۱/۲۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در مورخ ۱۳۸۲/۲/۹ به تأیید شورای نگهبان رسید و بر اساس فصل دوم این قانون (ماده سوم- بند نخست) که تعیین حدود صلاحیت های تخصصی و صدور شماره نظام و پروانه کار اعضای سازمان را مورد تأکید قرار داده است، اقدام به برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای در سطح کشور می کند.

<>آزمون صلاحیت حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در روز جمعه ۲۶ مرداد ۱۴۰۳ با توجه به آمار به صورت متمرکز در تهران و یا برخی مراکز استان‌ها، از طریق سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور برگزار می شود.

<>کلیه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره که دارای صلاحیت های لازم و مندرج در این راهنما هستند، پس از احراز حد نصاب آزمون کتبی و در صورت دارا بودن سایر شرایط مندرج در درگاه ملی مجوزها به دریافت پروانه صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران نائل خواهند شد.

<>

<>شرایط داوطلبان:

<>

<>الف- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

<>ب- متدین به یکی از ادیان رسمی کشور

<>ج- عدم سوء پیشینه موثر کیفری که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی می شود

<>د- عدم اعتیاد به مواد مخدر

<>هـ- داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم و موقت برای داوطلبان مرد.

<>تبصره: برای داوطلبانی‌که دارای یکی از معافیت‌های موقت هستند، پروانه صلاحیت حرفه‌ای در صورت احراز صلاحیت در آزمون تا تاریخ اعتبار معافیت صادر می‌شود.

<>و- عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی

<>تبصره: داوطلبانی‌که تا کنون برای عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اقدام نکرده‌اند برای عضویت از طریق مراجعه به درگاه سازمان به نشانی www.pcoiran.ir اقدام کنند.

<>ز- داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی معتبر در یکی از گرایش های دو رشته روانشناسی و مشاوره (ملاک محاسبه تاریخ فارغ‌التحصیلی اولین روز ثبت‌نام است)

<>تبصره ۱- مدارک تحصیلی داوطلبان باید از سوی یکی از دانشگاه های داخلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده باشد.

<>تبصره ۲- کلیه فارغ التحصیلان خارج از کشور که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی در رشته های روانشناسی و مشاوره هستند، پس از آنکه مدرک تحصیلی آنها توسط یکی از دو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد تأیید قرار گیرد، می توانند در آزمون صلاحیت حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شرکت کنند.

<>تبصره ۳- یادآور می شود که ملاک اعتبار علمی مدارک، تأیید دو وزارتخانه قید شده در تبصره یک است. بنابراین متقاضیانی که دوره تحصیلی آنان از هر نوعی بوده است (به عنوان مثال غیرحضوری) به شرط آنکه مدارک تحصیلی آنان مورد تأیید مراجع ذکر شده باشد، اجازه حضور در آزمون را خواهند داشت.

<>

<>ماهیت و مواد آزمون:

<>

<>آزمون صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای سنجش و ارزیابی شایستگی های حرفه‌ای طراحی شده است و متفاوت از آزمون هایی است که صرفاً صلاحیت علمی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

<>از آنجایی که متخصصان ارائه دهنده خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره معمولاً به شکل مستقیم با مراجعان ارتباط دارند، چگونگی مدیریت حرفه‌ای و توجه به حقوق انسانی مراجعان در فعالیت های آنان اهمیت ویژه‌ای دارد.

<>برای آمادگی شرکت در این آزمون مطالعه منابع درسی خاصی در نظر گرفته نشده است و انتظار می رود که دانش آموختگان کارآمد این رشته ها، طی سال های تحصیل و کارآموزی دانشگاهی به ظرفیت های مورد نظر این آزمون دست یافته باشند.

<>

<> آزمون صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شامل ۱۰۰ سؤال چهارگزینه‌ای است، که دربرگیرنده گستره های زیر است:

<>

<>- راهبری حرفه‌ای: سؤالات این گستره، پختگی تصمیم گیری و مدیریت حرفه‌ای روان‌شناس یا مشاور در برخورد با موقعیت های مختلف تعامل با مراجعان را ارزیابی می کند. در واقع سؤالات این حوزه، روان‌شناس یا مشاور را در یک موقعیت خاص قرار می‌دهد و از او می‌ خواهد مناسب‌ ترین راهکار را پیشنهاد دهد؛ به عنوان مثال ممکن است از او سؤال شود که در جریان مشاوره در برخورد با خشم ناگهانی مراجع، کدام راهکار مناسب‌ تر است.

<>- خلاقیت حرفه‌ای: سؤالات این گستره، ظرفیت توانمندی برخورد مناسب با مراجعان برحسب تفاوت های فردی آنان و استفاده خلاقانه از ظرفیت های فردی روان‌شناس یا مشاور را ارزیابی می‌ کند. در واقع سؤالات این حوزه میزان انعطاف پذیری و آمادگی برخورد روان‌شناس یا مشاور را در مواجهه با افراد متفاوت مورد توجه قرار می‌ دهد؛ به عنوان مثال ممکن است از او سؤال شود که در جریان کار با مراجعی که نیازهای ویژه و گوناگونی مطرح می کند، کدام برخورد مناسب‌ تر است.

<>- اخلاق حرفه‌ای: سؤالات این گستره، ظرفیت آگاهی و آشنایی روان‌شناس یا مشاور از استانداردهای اخلاقی برای مدیریت ارتباط با مراجعان را ارزیابی می کند. در واقع سؤالات این حوزه میزان آشنایی و ظرفیت برخورد با مسائلی را شامل می‌ شود که رعایت آنها در مداخلات روان‌شناختی در جهت رعایت حقوق انسانی است. به عنوان مثال ممکن است در اینجا سؤال شود که اگر مراجعی قصد ارتکاب جرم یا بزه را داشت، شما کدام شیوه برخورد را انتخاب می کنید.

<>- مسائل فرهنگی و اجتماعی: سؤالات این گستره، میزان آشنایی و شناخت روان‌شناس یا مشاور را از ساختار بومی و اجتماعی مرتبط با حوزه فعالیت تخصصی خود ارزیابی می‌ کند. در واقع سؤالات این حوزه به این مسأله توجه می کند، که روان‌شناس یا مشاور، افزون بر دانش کلی و عمومی این رشته ها تا چه حد مسائل روان‌شناختی کشور و یا ساختارها و تشکیلات مواجهه با این مسائل را می شناسد. به عنوان مثال ممکن است از او سؤال شود که سازمان هلال احمر در کدام‌یک از حوزه‌ های سلامت روانی نقش آفرینی می‌ کند.

<>تبصره ۱- با توجه به اهمیت هر چهار گستره در شایستگی حرفه‌ای متخصصان رشته های روانشناسی و مشاوره همه سؤالات آزمون صلاحیت حرفه‌ای از ضریب یکسانی برخوردار هستند.

<>

<>مدارک مورد نیاز ثبت‌نام:

<>

<>۱- تکمیل تقاضانامه الکترونیکی

<>۲- فایل عکس اسکن شده: داوطلب باید یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن کرده و فایل آن را برای ارسال ازطریق برنامه ثبت نام اینترنتی آماده کند.

<>- عکس ۳ در ۴ که در سال جاری گرفته شده باشد. (عکس تمام رخ)

<>- عکس اسکن شده فقط باید در قالب JPG باشد.

<>- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰ در ۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ در ۲۰۰ باشد.

<>- تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مُهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.

<>- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.

<>- حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.

<>- حتی‌الامکان عکس، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

<>تبصره ۱: اسکن عکس از روی کارت‌های شناسایی (کارت ملی، شناسنامه و ...)‌ قابل قبول نیست و داوطلبان لازم است از اصل عکس مطابق توضیحات فوق اقدام کنند.

<>تبصره ۲: عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.

<>تبصره ۳: درصورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت‌نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌شود.

<>تذکر مهم: با توجه به مشکلات به وجود آمده در آزمون‌های قبلی، در خصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که ثبت‌نام آنان توسط دیگران انجام می‌شود رخ داده است. تاکید می‌شود که علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت کنند تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس داوطلب الصاق نشود. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

<>۳- اسکن تصویر مدرک تحصیلی (بدون حاشیه های زاید و در قالب jpg و با اندازه حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲dpi.).

<>۴- اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم (بدون حاشیه های زاید و در قالب jpg و با اندازه حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲dpi.).

<>۵- پرداخت هزینه ثبت‌نام آزمون به مبلغ سه میلیون و ۲۵۰ هزار ریال معادل ۳۲۵ هزار تومان به‌صورت الکترونیکی از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور. (واریز هزینه ثبت‌نام از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم ثبت‌نام اینترنتی در زمان تعیین شده در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور انجام خواهد شد).

<>داوطلب پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز باید تقاضانامه ثبت‌نام را که در سایت سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور قرار دارد تکمیل کند.

<>ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از روز شنبه ۹ تیر آغاز شده و فرصت ثبت نام روز ‌شنبه ۱۶ تیر به پایان می رسد.

<>کارت شرکت در آزمون صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره از روز چهارشنبه ۲۵ مرداد برای مشاهده و پرینت بر روی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

<>آزمون صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره روز جمعه ۲۶ مرداد ۱۴۰۳ با توجه به آمار شرکت‌کنندگان، حسب مورد در شهر تهران یا برخی مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد.

<>عدم حضور در جلسه آزمون در زمان تعیین شده به هر علت که باشد انصراف از شرکت تلقی می شود و حقی به داوطلب غائب تعلق نمی گیرد. ساعت شروع و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون درج و به هنگام پرینت کارت به آگاهی داوطلبان خواهد رسید.

<>دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیه رشته های دکتری
و سایر مقاطع دانشگاه علوم پزشکی (وزارت بهداشت) و دیگر دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3

<>

تاریخ خبر یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳