اخبار / دانشگاهی / جزئیات پذیرش کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۴۰۲ اعلام شد به اشتراک گذاری در Facebook به اشتراک گذاری در Google+ به اشتراک گذاری در Twitter کتاب هدیه دهید

جزئیات پذیرش کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۴۰۲ اعلام شد

<>به گزارش خبرنگار مهر، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۴۰۲ برای متقاضیان کدرشته های امتحانی با آزمون در صبح روز جمعه سوم شهریور ۱۴۰۲ در مراکز استان و برخی شهرستان ها برگزار می شود.

<>برای پذیرش در مجموعه های ثبت نامی: مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مهندسی بهداشت محیط، ساخت پروتزهای دندانی، مدارک پزشکی، هوشبری، ایمنی صنعتی، برق، صنایع چوب و مبلمان، صنایع شیمیایی، کامپیوتر، مواد، معدن، مکانیک، عمران و معماری، صنایع نساجی، ناوبری، مهندسی آبیاری و منابع طبیعی، علوم دامی، زراعت و باغبانی، شیلات، علوم و صنایع غذایی، آمار، زبان انگلیسی، باستان شناسی، علوم ورزشی، تربیت معلم قرآن کریم، حسابداری، علوم انتظامی ویژه برادران، مدیریت، حقوق، طراحی و دوخت پوشاک، صنایع دستی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، نوازندگی ساز ایرانی، هنرهای تجسمی آزمون برگزار نخواهد شد.

<>پذیرش دانشجو در این رشته ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل مقطع کاردانی) صورت میگیرد. لذا برای متقاضیانی که در این رشته های تحصیلی ثبت نام و انتخاب رشته کرده اند، کارت شرکت در آزمون صادر نخواهد شد و متقاضیان نیاز نیست به سایت سازمان سنجش جهت پرینت کارت مراجعه کنند.

<>متقاضیان گزینش در این رشته های بدون آزمون می توانند جهت مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی و کد رشته محل های انتخابی خود از تاریخ ۳۱ مرداد تا ۳ شهریور با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org (قسمت ویرایش اطلاعات) نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.

<>متقاضیانی که در زمان مقرر (۲۸ خرداد تا ۴ تیر ۱۴۰۲) موفق به ثبت نام نشده اند، در صورت تمایل می توانند با توجه به اطلاعیه ثبت نام ۳ مرداد، نسبت به ثبت نام در رشته های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) از تاریخ ۳۱ مرداد تا ۳ شهریور اقدام کنند.

<>برگ راهنما برای متقاضیان رشته های امتحانی با آزمون و کارت شرکت در آزمون منحصراً برای متقاضیان رشته های با آزمون از روز سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد تا متقاضیان شرکت در آزمون بتوانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، کد رهگیری و یا نام و نامخانوادگی، سال تولد و شماره کارت ملی نسبت به پرینت آن اقدام کنند.

<>متقاضیان برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید منحصراً به روش فوق اقدام و براساس تاریخ و نشانی تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند.

<>برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است. لذا متقاضیان باید شخصاً برای پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

<>

<>یادآوری های مهم:

<>چنانچه هر یک از متقاضیان به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات مربوط به شماره داوطلبی، پرونده و یا کد پیگیری مورد نیاز، موفق به پرینت کارت شرکت در آزمون خود نمی شوند، لازم است با مراجعه به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی https://request.sanjesh.orgو انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پیگیری، نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده، داوطلبی و یا کد پیگیری ثبتنام اقدام کنند.

<>این امکان برای متقاضیانی فراهم است که در سیستم پاسخگویی دارای عضویت باشند. لذا ضرورت دارد متقاضیانی که اطلاعات فوق را مفقود کرده اند با عضویت در این سیستم نسبت به
بازیابی این اطلاعات اقدام کنند.

<>متقاضیان ثبت نام کننده در رشته های با آزمون لازم است در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون (از تاریخ ۳۱ مرداد تا ۳ شهریور) با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی و کدرشته محل های انتخابی خود با توجه به توضیحات این اطلاعیه و برگ راهنمای شرکت در آزمون در صورت نیاز اقدام کنند.

<>آدرس و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون داوطلبان، بر مبنای استان و شهرستان محل اقامت فعلی آنان (برای تعیین حوزه امتحانی) که در تقاضانامه ثبت نام، مشخص کرده اند در سایت سازمان سنجش درج شده است.

<>درخصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده شد، متقاضیان لازم است به شرح زیر اقدام کنند:

<>۱. با توجه به به دریافت اطلاعات شناسنامه ای داوطلبان از سامانه ثبت احوال، امکان ویرایش اطلاعات شناسنامه ای وجود ندارد. لذا چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای ۱ و ۲و ۴ و ۵ و ۶ کارت شرکت در آزمون وجود دارد ضرورت دارد موارد مغایرت را از اداره ثبت احوال منطقه سکونت خود پیگیری کنند.

<>چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای ۱۰، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ به ترتیب شامل کد و عنوان رشته تحصیلی، موسسه محل اخذ مدرک، سال و ماه اخذ مدرک، معدل فارغ التحصیلی، وضعیت اشتغال (کارمندی)، استان بومی، علاقه مندی به گزینش در رشته های غیرانتفاعی و کدرشته محل های انتخابی براساس اولویت علاقه مندی کارت شرکت در آزمون مشاهده شد، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور حداکثر تا تاریخ ۳ شهریور به سایت سازمان سنجش مراجعه و با ورود به قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به اصلاح موارد اقدام شود.

<>چنانچه در بندهای ۳ و ۹ (جنس و معلولیت) (شدت معلولیت) تفاوتی مشاهده شد ضرورت دارد در روز پنجشنبه ۲ شهریور صبح از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰ و بعدازظهر از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ به نماینده سازمان سنجش مستقر در واحد رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه شود.

<>چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در سهمیه ثبت نامی (بند ۸) کارت شرکت در آزمون مشاهده شد، لازم است حداکثر تا تاریخ ۳ شهریور منحصراً به سایت سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در سایت نسبت به اصلاح سهمیه اقدام شود تا درصورت تأیید توسط ارگان مربوطه سهمیه برای آنان اعمال شود. در غیراینصورت با سهمیه آزاد گزینش خواهد شد و هیچ اعتراضی قابل قبول نیست.

<>ضمناً تأکید می شود متقاضیانی که در مرحله اول ثبت نام متقاضی استفاده از سهمیه بوده اند ولی سهمیه آنان به هر دلیل از طرف ارگان ذیربط مورد تایید قرار نگرفته، برای بررسی و روشن شدن وضعیت سهمیه خود (بعد از ویرایش) حداکثر تا ۵ شهریور به ارگان های ذیربط نیز مراجعه کنند.

<>در صورت تایید سهمیه توسط ارگان ذیربط، سهمیه درخواستی اعمال می شود. در غیر اینصورت با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد و هیچ اعتراضی قابل قبول نیست.

<>ضمناً سایر اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون هر متقاضی بر اساس اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت نام در نظر گرفته شده است. لازم به تاکید است به تقاضاهای مربوط به تغییر رشته امتحانی، تغییر زبان امتحانی و حوزه امتحانی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

<>چنانچه کارت شرکت در آزمون هر یک از داوطلب فاقد عکس است و یا عکس روی کارت وی دارای اشکالاتی از جمله، فاقد مُهر بودن عکس، اشتباه عکس، واضح نبودن عکس و ... است ضرورت دارد در روز پنجشنبه ۲ شهریور صبح از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲:۰۰ و بعدازظهر از ساعت ۱۴:۰۰ الی ۱۸:۰۰ با همراه داشتن ۲ قطعه عکس ۳×۴ و کارت ملی یا شناسنامه عکسدار به نماینده سازمان سنجش مستقر در واحد رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کند و موضوع را پیگیری کرده تا مشکل برطرف شود.

<>متقاضیانی که هم اکنون علاقمند به گزینش در رشته های موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند، ضرورت دارد، در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون، پس از اطمینان از پذیرش این موسسات در رشته امتحانی خود، با ورود به بخش ویرایش اطلاعات و خرید کارت اعتباری بوسیله کارت های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با پرداخت مبلغ ۳۶۰ هزار ریال به عنوان وجه علاقمندی اقدام کرده و مشخصات کارت اعتباری را در محل مربوط درج کرده و نسبت به ثبت کدرشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند.

<>یادآوری: متقاضیان برای آگاهی بیشتر از ضوابط آزمون باید از برگ راهنمای شرکت در آزمون که بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده خواهد شد، پرینت تهیه و نسبت به مطالعه دقیق آن اقدام کنند.

<>

<>موارد مهم قابل توجه متقاضیان:

<>در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون، اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار الزامی است.

<>درب های ورودی حوزه های امتحانی رأس ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح بسته خواهد شد. فرآیند برگزاری آزمون رأس ساعت ۸:۰۰ آغاز می شود. لذا از ورود متقاضیان پس از بسته شدن درب های ورودی به محوطه و یا سالنهای امتحانی ممانعت به عمل خواهد آمد.

<>هر متقاضی برای حضور در جلسه آزمون باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون، اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مداد تراش، مداد پاکن و یک سنجاق و یا سوزن به همراه داشته باشد.

<>متقاضیان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی، ساک دستی، جزوه، کتاب، ماشین حساب، هرگونه یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری کنند.

<>لازم به تاکید است همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه های حافظه دار از جمله تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند (حتی بصورت خاموش) در جلسه آزمون طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمونهای سراسری که بخشی از آن در بند «و» آمده است، موجب محرومیت از گزینش در آزمون می شود.

<>مخدوش کردن و پاره کردن پاسخنامه، عدم ارائه پاسخنامه در زمان مقرر و تعلل در ارائه مدارک امتحانی ماهیتاً از مصادیق تخلّف و تقلّب محسوب می شود و با متقاضیان متخلف برابر با قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری رسیدگی و برخورد خواهد شد.

<>متقاضیان لازم است درصورت بوجود آمدن هرگونه مشکل در فرآیند برگزاری آزمون برای آنها، نسبت به ارسال درخواست حداکثر تا ۱۰ شهریورماه از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند. درخواست های واصله بعد از تاریخ فوق قابل بررسی و پیگیری نخواهد بود.

<>

<>اصلاحات و تغییرات دفترچه راهنمای ثبت نام و اعلام رشته های جدید:

<>برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کدرشته محل های جدید و یا اصلاحاتی را پس از انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته به این سازمان اعلام کرده اند که این قبیل کدرشته محل ها و اصلاحات اعلام شده در اطلاعیه مورخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.

<>لازم است متقاضیان رشته های با آزمون یا با سوابق تحصیلی نسبت به مطالعه آن اقدام کرده و در صورت تمایل با توجه به مندرجات این اطلاعیه رشته محل های انتخابی خود را در بازه زمانی ۳۱ مرداد تا ۳ شهریور ویرایش کنند.

<>

<>قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری

<>ماده ۵- تخلفات و جرایم در این قانون مشتمل بر موارد زیر است:

<>الف- ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون شود یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار.

<>ب- ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه‌دار سازد از قبیل:

<>۱- ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون.
۲- تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست‌اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سؤال برای تخلف در آزمون.
۳- ثبت‌نام در آزمون با هویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی.

<>ج- استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار.

<>د- کمک به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون برای پاسخ به سؤالات.

<>ه‍- دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیر مجاز از آنها.

<>و- هرگونه تغییر غیرمجاز سؤالات، اوراق و پاسخنامه‌های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون.

<>ز- افشای سئوالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو.

<>ح- خرید یا فروش سؤالات آزمون یا پاسخ آنها یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سؤالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد.

<>ماده ۶- هیأت‌های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات‌های زیر را درباره متخلفان دارند:

<>الف- درمورد مشمولان بند (الف) ماده (۵): اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال.

<>ب- در مورد مشمولان بند (ب) یا بند (ج) ماده (۵): محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ده سال بعد.
تبصره- آرای هیأت‌های بدوی جز در مورد مشمولان بند (الف) ماده (۶) این قانون قابل تجدید نظر خواهی در هیأت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها است.

<>ماده ۷- در مورد مشمولان بندهای (د)، (ه‍)، (و) (ز) و (ح) ماده (۵) هیأت‌های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می کنند.

<>ماده ۸– ارتکاب هر یک از اعمال موضوع ماده (۵) چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد، موجب تشدید مجازات می‌شود و تشکیل ‌دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می‌شود. مجازات هر یک از اعضاء که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب است.

<>ماده ۹- رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها مانع از رسیدگی برابر سایر قوانین جزایی یا رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری یا هیأت‌های انتظامی اعضای هیأت علمی یا کمیته‌های انضباطی دانشجویان نیست و مرتکب علاوه بر مجازات مندرج در مواد (۶) و (۷) این قانون به مجازات مقرر در سایر قوانین و مقررات محکوم می‌شود.

<>ماده ۱۰- در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات‌های مندرج در این قانون، به استثنای مجازات مندرج در بند (الف) ماده (۶)، هیات رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می‌کند. در این صورت مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد کرد، و چنانچه گواهی فارغ‌التحصیلی به وی اعطاء شده باشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی هستند.

<>ماده ۱۱- چنانچه با بررسی‌های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلب و سوابق تحصیلی وی مغایرت‌های غیرمتعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می‌آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیأت بدوی است.

<>ماده ۱۲- هر مؤسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی که برای افزایش آمادگی داوطلبان شرکت در آزمون‌های مورد بحث این قانون فعالیت می‌کند، چنانچه در تخلفات ماده (۵) مشارکت داشته باشد، مجوز تأسیس آن لغو می‌شود و مدیران مسئول آنها، علاوه بر محرومیت دائمی از تأسیس و اداره این گونه مراکز، به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این قانون و سایر قوانین محکوم می‌شوند، و چنانچه مؤسسه یا آموزشگاه فاقد مجوز باشد، مجازات مدیران مسئول آنها حداکثر مجازات مندرج در ماده (۶) است.

<>تبصره- در مورد آموزشگاه‌هایی که فاقد مجوز باشند علاوه بر اقدام مراجع قانونی ذی‌ربط مدعی‌العلوم نیز می‌تواند رأساً نسبت به اعلام جرم و پیگیری تخلفات آنان اقدام کند.دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیــه رشتــه های
کاردانی به کارشناسی
و سایر مقاطع دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3

تاریخ خبر یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲