اخبار / دانشگاهی / آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش سه ساله می‌شود کتاب هدیه دهید

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش سه ساله می‌شود

دریافت جزوات، نکات کلیدی، نمونه سوالات، پاسخنامه ها، منابع و کتب کلیه رشته های فنی حرفه ای و کاردانش و سایر مقاطع دانشگاه های مختلف کشور از سایت سنجش3

مدیر کل دفتر آموزش‌ فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: 40 درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، سید محسن حسینی‌مقدم شامگاه دیروز در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه آثار شانزدهمین جشنواره کشوری هنرهای تجسمی، در جمع خبرنگاران گفت: در این نمایشگاه آثار برجسته رشته‌های هنری که در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی هنرستان‌ها به عنوان آثار برتر شناخته شده‌اند به نمایش گذاشته شده است. این جشنواره با هدف شناساندن رشته‌های هنری، ایجاد رقابت سازنده بین هنرآموزان و نمایش خلاقیت دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش پس از دو سال وقفه برگزار شده است.
وی افزود: فعالیت‌های اجرایی این جشنواره از مهرماه سال گذشته آغاز و در ابتدا 7600 اثر به استان‌ها ارسال شد که پس از انتخاب 1050 اثر داوری به صورت اینترنتی برگزار شد که 168 اثر برگزیده شده است.
این مسوول خاطرنشان کرد: این جشنواره در شش رشته گرافیک، صنایع‌دستی، انیمیشن، طراحی دوخت، معماری و نقاشی برگزار می‌شود و 9 نفر از معلمانی که طرح درس برتر دارند نیز در این جشنواره با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
وی اظهار کرد: 300 هزار دانش‌آموز در سراسر کشور در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش تحصیل می‌کنند که 174 هزار نفر در رشته‌های خدمات و 74 هزار نفر در رشته‌های هنری فعال هستند که این آمار نشان می‌دهد 40 درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌ها تحصیل می‌کنند، ولی بر اساس اسناد بالادستی این میزان باید تقریباً به 48 درصد برسد که برای رسیدن به مطلوب و شناسایی رشته‌های فنی و حرفه‌ای، مسابقات و جشنواره‌های این‌چنینی برگزار می‌شود.
حسینی‌مقدم تصریح کرد: هدف از توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای، آموزش توانایی کار کردن به دانش‌آموزان است تا بتوانند ارتباط لازم بین مغز و دست را ایجاد کنند، این در حالی است که آموزش رشته‌های نظری به صورت تئوریک بوده و معمولاً شاهد هستیم این افراد پس از فارغ‌التحصیلی برای آموزش مهارت به فنی و حرفه‌ای مراجعه می‌کنند، ولی دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای در طی دو سال به خوبی جرأت کار کردن را می‌آموزند، البته باید توجه کرد آموزش و پرورش متولی ایجاد شغل نیست، بلکه با آموزش مهارت کار کردن به دانش‌آموزان آن‌ها را برای کسب شغل در جامعه آماده می‌کند.
وی یادآور شد: از سال آینده شاهد تغییر در ساختار متوسطه دور دوم هستیم که این موضوع سبب می‌شود آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز سه ساله شود و امیدواریم با این اقدام شاهد افزایش نقش آموزش‌های تخصصی در این دوره باشیم.

تاریخ خبر پنج شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۴